Dezynfekcja ozonem
Ozon jest najsilniejszym środkiem dezynfekującym. Wykazuje 50-krotnie skuteczniejsze działanie odkażające, w porównaniu z najpopularniejszym dezynfekantem – chlorem, a efekty jego działania są 3.000 razy szybciej widoczne.
Przeprowadzone doświadczenia wykazały, że dezynfekcja wody chlorem przy użyciu 1 ppm chloru, przy pH wody równym 7 i temp. 20 stopni C trwa 75 minut. Dezynfekcja spowoduje oczyszczenie wody w 99,9%. Ta sama skuteczność dezynfekcji może zostać osiągnięta (w tych samych warunkach) przy użyciu ozonu. Czas niezbędny do jej przeprowadzenia będzie wynosił zaledwie 57 sekund. Odwrotnie jak w przypadku chloru, który zawsze zostawia produkt uboczny dezynfekcji, ozon powraca po prostu do postaci tlenu.
Istotną zaletą wykorzystania ozonu do dezynfekcji jest fakt, że jest on generowany na miejscu i wyłącznie w razie potrzeby. Nie ma również konieczności monitorowania skutków ubocznych dezynfekcji, ponieważ takie nie występują.
Dlaczego działa?
Ozon (tzw. tritlen) jest niebieskim gazem, który posiada gęstość większą od powietrza, dzięki czemu jest idealnym środkiem dezynfekującym zarówno powietrze, jak i wodę. Działa zabójczo na organizmy jedno- i wielokomórkowe o niskiej specjalizacji komórek, tj. bakterie, wirusy czy grzyby. Czas jego działania wynosi około 30 minut, po tym czasie można cieszyć się świeżym powietrzem i czystym od zarazków pomieszczeniem. Do dnia dzisiejszego nie zostało potwierdzone naukowo, żeby jakiekolwiek mikroorganizmy uodporniły się na dezynfekujące działanie ozonu.
Co można zdezynfekować ozonem
Ozonowanie jest działaniem wykorzystywanym w bardzo różnych obszarach. Do najczęściej spotykanych jego zastosowań można zaliczyć:
- Dezynfekcję pomieszczeń różnego typu (pokoje, mieszkania, piwnice, magazyny, biura, sklepy, baseny, szatnie, hotele, szpitale, gabinety lekarskie itp.),
- Dezynfekcję samochodów – usuwanie nieprzyjemnego zapachu z wnętrza samochodu, odgrzybianie klimatyzacji,
- Eliminowanie nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia – dymu papierosowego, woni spalenizny, zapachu zwierząt czy farb,
- Odgrzybianie oraz usuwanie wilgoci i pleśni z pomieszczeń.
Poza wymienionymi powyżej dezynfekcja ozonem wykorzystywana jest także m.in. do osuszania budynków, likwidacji szkód po zalaniu czy do odkażania wody.
Kto może z niego skorzystać?
Dezynfekcja ozonem stosowana jest przez szerokie grono odbiorców. Z tego rozwiązania w swojej pracy korzystają najczęściej:
- Hotele, pensjonaty i inne firmy świadczące usługi związane z noclegiem – wykorzystanie ozonowania pozwala skrócić im czas przygotowania pokoju dla następnego gościa,
- Gabinety odnowy biologicznej, salony SPA, salony kosmetyczne – dzięki ozonowaniu mają możliwość wytworzenia świeżego powietrza i sprawniejszego utrzymania wysokiego poziomu higieny,
- Gabinety lekarskie i zabiegowe – ozon pozwala im na szybkie odkażenie i wysterylizowanie całego pomieszczenia i zniszczenie szkodliwych drobnoustrojów.
Dlaczego warto stosować ozonowanie?
Zagadnienie to ma swoich przeciwników, jak i zwolenników. Oponenci uważają, że nie warto z niego korzystać, ponieważ jego efekt jest nietrwały i wymaga powtarzania. Zwolennicy twierdzą, że powinno się go używać, ponieważ jest szybki i charakteryzuje się dużą skutecznością działania. Ponadto jest nieszkodliwy dla człowieka i środowiska, a przy tym jest to stosunkowo tania forma przeprowadzenia dezynfekcji. Dodatkowo ozonowanie nie tuszuje, tylko usuwa niebezpieczne mikroorganizmy i nieprzyjemne zapachy.